بیماری پریودنتال چیست؟

بیماری پریودنتال

در این بحث از ارتودنسی، ودندانپزشکی، دکتر رکنی، متخصص ارتودنسی در تهران به بیماری پریودنتال می پردازد. 

بیماری پریودنتال چیست؟

به بیماری بافتهای نگهدارنده دندان‌ها گفته می‌شود.

بافتهای نگهدارنده دندان‌ها عبارتند از لثه، الیاف اتصال دهنده دندان به استخوان و بافت استخوانی اطراف دندان.

تعریف بیماری پریودنتال

اگر بهداشت دهان ودندان به درستی رعایت نشود با ایجاد پلاک دندانی و ترشح سموم از میکروب‌های آن بافتهای مجاور تحت تاثیر قرار می‌گیرند. اگر مشکلی در هر یک از اجزا، نگهدارنده دندان در استخوان ایجاد شود فرد دچار بیماری پریودنتال شده است. این بیماری در مراحل اولیه یا درگیر کردن لثه باعث ایجاد التهاب لثه می‌شود که با خونریزی در هنگام لمس یا مسواک زدن آغاز می‌شود. در مراحل بعدی با درگیر شدن الیاف نگهدارنده و استخوان به مراحل پیشرفته تری می‌رسد. با فرارسیدن حالت پیشرفته این بیماری دندان‌ها لق شده و از دست می‌روند.

علائم

بوی نامطبوع دهان یا هالیتوزیس، تورم و قرمزی لثه، خون ریزی و احساس درد لثه در اثر لمس، درد لثه هنگام عمل جویدن، لقی دندان،حساسیت دندان، تحلیل لثه و نمایان شدن بخشی از تاج و ریشه که باید بطور معمول توسط لثه پوشانده شده باشند، احساس کردن تغییر در جفت شدن دندانهای بالا و پایین، احساس تغییر در جفت شدن پروتزهای دندانی.

عوامل خطر ساز
برخی عوامل می توانند خطر بروز بیماری پریودنتال را افزایش دهند از جمله کشیدن سیگار، دیابت، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، استرس، وراثت، بی نظمی دندانها، اختلالات ایمنی مانند ایدز، نقص در پرکردگی های دندان، خشکی دهان که دلایل متعدد دارد از جمله مصرف برخی داروها،بریج های دندانی نامناسب و تغییرات هورمونی در زنان مانند حاملگی یا مصرف قرص های ضد بارداری.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>