حقایقی درباره مسواک و بهداشت دهان و دندان

حقایقی درباره مسواک و بهداشت دهان و دندان

حقایقی درباره مسواک و بهداشت دهان و دندان 

در این مطلب متخصص ارتودنسی در مورد نحوه صحیح نگهداری مسواک و بهداشت دهان و دندان توضیحاتی می‌دهد. 

آیا می‌دانید چه چیزهایی در مسواک شما مخفی شده است؟ مسواک شما خانه بیش از 100 میلیون باکتری مختلف است. از جمله باکتری E-Coil که موجب اسهال و عفونت‌های پوستی می‌شود. براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه منچستر انگلستان حتی میکروب‌های مدفوع هم در آن وجود دارد. با اینکه خیلی وحشتناک به نظر می‌رسد اما لازم نیست بترسید زیرا دهان شما هم پر از باکتری است و احتمالا این باعث بیمار شدن شما نخواهد شد. اما راه‌هایی هم وجود دارد که آن را تمیز نگه دارید تا سالم‌تر بمانید.

حقایقی درباره مسواک

روزانه صدها میکروارگانیسم و باکتری در دهان شما بوجود می‌آیند، حتی پلاک‌هایی که شما سعی می‌کنید با شستن دندان‌ها آنها را از روی دندان‌ها پاک کنید هم یک نوع باکتری هستند. اما هیچ کدام از اینها باعث نگرانی نمی‌شود تا زمانی که تعادل بین باکتری‌ها در دهان برقرار است. نحوه مسواک زدن دندان مخصوصا با مسواک برقی می‌تواند میکروبها را به زیر لثه منتقل کند. این میکروب‌ها قبلا در دهان وجود داشته‌اند پس شما را بیمار نخواهند کرد اما اگر شخص دیگری از مسواک شما استفاده کند یا شما از مسواک فرد دیگری استفاده کنید میکروب پخش می‌شود. موضوع مهم درباره عود کردن بیماری است. اگر مقاومت بدن شما ضعیف باشد بدنتان خودش را مبتلا به عفونت می‌کند.اگرچه احتمالا مسواک خودتان شما را بیمار نمی‌کند اما باید سعی کنید آن را تا حد امکان تمیز نگه دارید تا احتمال بیماریها را کاهش دهید.

جایی که مسواکتان را نگه می‌دارید مهم است. بیشتر مردم آن را در دستشویی نگه می‌دارند. هر بار که سیفون را می‌کشید میکروب‌ها در هوا پخش می‌شود، اگر می‌خواهید مسواکتان آلوده نشود تا حد امکان آن را دور از توالت نگه دارید یا در کابینت‌های در بسته قرار دهید. جامسواکی هم محل تجمع میکروب‌هاست پس مرتب آن را تمیز کنید. شستن مسواک بسیار مهم است بعد از هر بار استفاده به طور کامل آن را با آب بشویید. از درپوش استفاده نکنید زیرا از خشک شدن آن جلوگیری کرده و یک محیط مرطوب برای رشد میکروب‌ها بوجود می‌آورد. مسواک‌ها را کاملا جدا از هم نگه دارید اگر مسواک‎ها به هم برخورد کنند میکروب‌ها را انتقال می‌دهند. هر 3 یا 4 ماه یکبار باید مسواکتان را عوض کنید. اگر سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است و همینطور در مورد کودکان باید زودتر از این زمان تعویض شود. به یاد داشته باشید باکتری‌ها باعث بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود به طور منظم دندایتان را بشویید و نخ دندان استفاده کنید. قبل از شستن دندان‌ها از دهان شویه آنتی باکتریال استفاده کنید تا میکروب‌ها وارد مسواکتان نشود. 

منبع: www.medicinenet.com

مطلب مرتبط:

بهداشت دهان و دندان هنگام درمان ارتودنسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>