LG_1376889798_0ecbd2c3e63c3be0d15a4a297730832f

رادیوگرافی پانورامیک در ارتودنسی

رادیوگرافی پانورامیک در ارتودنسی

این موضوع به بررسی رادیوگرافی پانورامیک در ارتودنسی، نوسط متخصص ارتودنسی در تهران، دکتر شریعتی می پردازد.

رادیوگرافی پانورامیک در ارتودنسی

رادیوگرافی پانورامیک در ارتودنسی

مقدمه

  رادیوگرافی پانورامیک که یکی از رکوردهای ضروری در بیماران ارتودنتیک به شمار می اید اطلاعات باارزشی از قوسهای فک بالا و پایین، مفصل تمپورومندیبولر و همچنین ساختمان های دربرگیرنده انها را فراهم می سازد. علاوه بر این، کلیشه پانورامیک استفاده گسترده ای در بیماران پروتزی و همچنین ایمپلنتولوژی دارد.

جهت دستیابی به اندازه های سفالومتریک از رادیوگرافی ها، سفالومتری جانبی تکنیک مفیدی بحساب می اید، هرچند به دلیل همپوشانی که بین ساختمان های چپ و راست صورت رخ میدهد دقت اندازه هایی همچون زاویه گونیال دچار ضعف می باشد.

 

رادیوگرافی پانورامیک

در این نوع سر بیمار در دستگاه ثابت می شود و قسمت تابش اشعه از یک طرف صورت تا سمت دیگر چرخیده و تصویر کامل پانورامیکی از دندان ها، فک ها و مفاصل گیجگاهی فکی تهیه می کند.

میزان اشعه وارده به بیمار در این تکنیک بسیار کمتر از رادیوگرافی پری اپیکال کامل دندانی است. (در نمونه های جدید کل اشعه تقریباً برابر با میزان اشعه دو پری اپیکال است).

دارای انواع معمولی و دیجیتال می باشد.

برخی از دستگاه های پانورامیک دیجیتال هستند و برخی از آنها معمولی بوده و می توانند با اتصال دستگاه های تکمیلی دیجیتال نیز عمل کنند.

یکی از معایب اساسی رادیوگرافی های پانورامیک تغییر شکل و بزرگنمایی این تصاویر است که اندازه های به دست امده از این رادیوگرافی قابل اطمینان نیستند.

  

رادیوگرافی سفالومتری

نوعی از دستگاه های رادیوگرافی که برای  تهیه  تصویر جمجمه به صورت استاندارد استفاده می شود.

 مهمترین امتیاز آن این است که تصاویر تهیه شده توسط این دستگاه در زمان‌ها و مکان های مختلف با هم قابل مقایسه هستند، موقعیت سر و فاصله آن تا منبع اشعه و فیلم همواره ثابت است. تصاویر سفالومتری عمده کاربرد آن ها در ارتودنسی و جراحی فک و صورت است.

رادیوگرافی سفالومتریک یا نمای جمجمه، جهت به دست آوردن تصاویری از کل جمجه یا یک ناحیه مورد نظر به کار می رود. مطالعات سفالومتریک جهت ارزیابی رشد و تعیین پلان های درمانی ارتودنتیک یا پروتزها به کار می رود. بعضی از یونیت های پانورامیک و سفالومتریک می توانند توموگرافی متقاطع، جهت تهیه تصاویر عرضی چند لایه از آرواره های ماگزیلاری و ماندیبولار را انجام دهند. این تکنیک سابقاً تنها کاربرد توموگرافی کامپیوتری یا تومورگرافی خطی بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>