عمل جراحی دهان و دندان

عمل جراحی دهان و دندان

با توجه به گفته های متخصص ارتودنسی در تهران، دکتر شریعتی، بسیاری از افرادی که زیر عمل جراحی دهان و دندان قرار می گیرند، مایلند تا در رابطه با مراقبت های بعدی آن هم اطلاعاتی داشته باشند. به پیشنهاد متخصص ارتودنسی، در ادامه مطلب، که مشاهده خواهید کرد مراقبت هایی را بعد از عمل جراحی دهان و دندان در اختیار شما قرار می دهیم.

عمل جراحی دهان و دندان

عمل جراحی دهان و دندان

عوامل و دلایلی در کشیدن دندان و یا عمل جراحی دهان و دندان موثر هستند که در زیر به شما خواهیم گفت :
پوسیدگی گسترده ، شکستگی دندان ( تاج و ریشه )، ارتودنسی، ساخت پروتز، دندانهای شیری، دندانهای نهفته

مراقبتهای بعد از عمل جراحی دهان و دندان (کشیدن دندان)
1- خونریزی پس از جراحی دهان و دندان بمدت چند ساعت طبیعی است. از تعویض گاز با فواصل کمتر از ۱۵ دقیقه خودداری کنید و در صورت ادامه خونریزی با متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک خود تماس گیرید.
2- در روز جراحی دندان و دهان خود از شستن دهان خودداری کنید.سعی کنید از فردای همان روز با آب نمک رقیق و یا دهانشویه ای که توصیه می شود، دهان خود را غرغره کنید و از مسواک زدن در سمت دندان جراحی شده تا ۲۴ ساعت خودداری کنید.
3- تورم و درد از عوارض طبیعی بعد از جراحی دندان است. در صورت ادامه و بیشتر شدن تورم و درد و بدبو شدن دهان با متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک تماس بگیرید.
4- از غذاهای نرم و مایعات استفاده کنید و از خوردن غذاهای سفت و مایعات داغ بپرهیزید.
5- پس از جراحی دهان و دندان، گاز استریل را حداقل تا نیم ساعت با فشار ملایم میان دندان ها نگهدارید. آب دهان خود را قورت دهید و از مکیدن و خالی کردن آب دهان به علت ایجاد خونریزی خودداری کنید.
6- یکی از عوارض نامطلوب و غیر قابل پیش بینی، دو روز یا بیشتر، بعد از زمان جراحی دندان و دهان، ایجاد حفره ای خشک است که درد شدید را باعث می شود. جهت درمان و کاهش درد به متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک مراجعه کنید.
7- در جراحی های بزرگ و انجام بخیه بر روی زخم، برای جلوگیری از تورم در روز جراحی هر نیم ساعت یک بار یک کیسه یخ بر روی ناحیه صورت قرار داده و اینکار را تکرار کنید. اینکار را فردای روز جراحی با گذاشتن حوله گرم بر روی صورت تکرار کنید.
8- از کشیدن سیگار حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی دهان و دندان خودداری کنید.
9-در صورتی که دندانپزشک قبل یا بعد از کشیدن دندان برایتان دارو تجویز کرد حتما داروهای تجویز شده را به طور مرتب استفاده کنید.
10- چنانچه سابقه بیماری یا ناراحتی خاصی دارید حتماً قبل از کشیدن به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>