لیزر در جراحی های پریودنتال

لیزر در جراحی های پریودنتال

متخصص ارتودنسی در رابطه با لیزر در جراحی های پریودنتال برای شما اطلاعاتی را در ادامه جمع آوری و مطرح کرده است. هم چنین در ابتدا به توضیح این تکنولوژی نوین در لیزر پرداخته ایم و سپس این موضوع را شرح کامل داده ایم.

متخصص ارتودنسی درباره لیزر در جراحی های پریودنتال چه می گوید؟

تکنولوژی نوین لیزر در زمینه های تشخیصی و تراپی و جراحی توانایی یاری رساندن به پریودونتیکس با سودمندی ها و کاستی های خاص خود را دارد که بانگرش و تامل در آنها استفاده به جا و کاربردی بهینه از این وسیله نوظهور را در پی خواهد داشت و از توقعات غیر واقع گرایانه خواهد کاست.

در فیلد جراحی بافت نرم و سخت باید دقت در انتخاب صحیح لیزر با پارامترهای مناسب کرد. چراکه لیزر های خاصی با مختصات فیزیکی خود برهمکنش ویژه با بافتهای مختلف دارد و عموما” آن لیزری که برای بافت سخت مناسب است در برداشت بافت نرم کمتر اختصاصی تر عمل میکند، البته با تغییر مختصات فیزیکی لیزر این مشکل تا حدودی قابل برطرف کردن است.

علی رغم مزیتهای لیزر اسکالپل نسبت به تیغ جراحی از جمله خونریزی کمتر و عوارض و عفونت کمتر و لیکن لبه های برشها ضخیم و غیر منظم می گردند. همچنین در نواحی که نیاز به خونریزی داریم این لیزر چندان مناسب نخواهد بود.

مسئله مهم تر اینکه حس تماسی در این روش تقریبا وجود ندارد که در برش با چاقو بسیار در پریو با اهمیت است و درمانگر باید مهارت کافی را در استفاده از این لیزر در کنار دانش مربوطه کسب کند.
برای جراحی های میکرو سرجری این پدیده بسیار قابل کنترل و ظریف عمل میکند به طوریکه در کسری از هزارم ثانیه بافتی را در ابعاد میکرو متر میتواند بردارد،این عمل توسط هیچ وسیله چرخنده یا ظرافت دست انسانی میسر نمی باشد.
کندگی انتخابی و در اندازه های بسیار کوچک از توانمندی های دیگر لیزرنسبت به روش های جاری محسوب می گردد .
گرانی دستگاههای لیزر و همچنین تعدد سیستمهای مختلف لیزری مورد نیاز برای پوشش درمانهای پریودونتال اشکال بزرگی است که به این تکنولوژی وارد است و لیکن امید است لیزر های جدید با توانایی های بالا و تولید انبوه ترآنها بتواند در آینده بسیار نزدیک این معضل را نیز مرتفع نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>