ارتودنسی و حاملگی

مادران بخوانند! ارتودنسی و بارداری

مادران بخوانند! ارتودنسی و بارداری

طبق نظر متخصص ارتودنسی در تهران، دکتر شریعتی، یکی از مسائلی که خانم ها در مورد آن سولات متفاوتی دارند، ارتودنسی در دوران بارداری است.

4eea47004404f1fa2df9c95541c92502

این سوالات شامل اینکه آیا این دو اثر متقابلی دارند یا خیر، یا اینکه در دوران بارداری امکان ارتودنسی می باشد.

به طور کلی می توان گفت ارتودنسی و بارداری هیچ اثر منفی و مخربی روی یکدیگر ندارند. همانطور که اثر منفی و مخربی در آن نمی بینیم، مزیتی هم در آن نمی بینیم. 

اما نکاتی می باشد که باید قابل توجه باشد : 
– طی بارداری شاهد یکسری تغییرات هورمونی هستیم که بافت لثه و بافت اطراف دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همینطور روی خانم باردار از لحاظ روحی و روانی هم تاثیر دارد.

بنابراین از قبیل این مشکلات می توان افسردگی خفیف یا مشکلات دیگر حین بارداری (که‌گاه واقعا از کنترل بانوی باردار خارج است) را نام برد. اینکه فرد طی ارتودنسی شاید نتواند دستورات بهداشتی (مسواک و…) را رعایت کند! یا اینکه موارد دیگری مانند کش دندان، تعویض آن و خیلی موارد دیگر را توجه نداشته باشد.

حتی ممکن است به علت تغییرات هورمونی و اثر آن روی لثه، با کوچک‌ترین بی‌دقتی در رعایت بهداشت، تورم و مشکلات زیادی در لثه‌ها ایجاد شود که این وضع سبب تاثیر بر ارتودنسی و وضعیت سلامت لثه می‌شود.

– از موارد مهم دیگر محدودیت هاست شامل تهیه رادیو گرافی در سه ماهه اول بارداری.
– همین طور محدودیت‌های کشیدن دندان برای ارتودنسی در سه ماهه اول و آخر بارداری.

بنابراین، در مجموع اگر بیمار طبق برنامه پیش رود و اصول را رعایت کند، هیچ مشکلی از نظر «ارتودنسی در دوران بارداری» پیش نخواهد آمد! به همین دلیل بهتر است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند که قادر به انجام مواردی مانند رعایت نکات گفته شده در ارتودنسی حین بارداری باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>