متخصص ارتودنسی درباره سوابق ارتودنسی چه می گوید؟

متخصص ارتودنسی درباره سوابق ارتودنسی چه می گوید؟

متخصص ارتودنسی در این مطلب به بررسی سوابق ارتودنسی می پردازد.

سوال: رکوردهای ارتودنسی چه هستند؟

دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی شما توصیه کرده است که شما سوابق ارتودنسی گرفته اید یا خیر، اما آنها چه هستند؟

پاسخ:

رکوردهای ارتودنسی شما توسط دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی تان تقاضا می شود به جهت اینکه آن ها را به دقت مطالعه کنند و در مورد درمان ارتودنسی شما و وضعیت تان تصمیم گیری کنند. هنگامی که یک بیمار کاندید درمان ارتودنسی می شود، متخصص ارتودنسی بسیاری از عوامل و موارد موجود را کنار هم قرار می دهد تا یک برنامه درمانی برای بیمار در نظر بگیرد.


به طور معمول، رکوردهای ارتودنسی عبارتند از:

1. قالبگیری دندانپزشکی : قالبگیری دندانپزشکی، همچنین به عنوان  برداشت آلژینات شناخته شده است، که برای به دست آوردن یک نوع دوم دقیق از دهان بیمار می باشد، استفاده می شود.

برای قالبگیری دهان سنگ در مواد اولیه آن ریخته می شود. این مدل مطالعه توسط دندانپزشک جهت بررسی موقعیت فعلی دندان بیمار، و پیش بینی آینده روابط بین دندان های بالا و پایین استفاده می شود. مدل های مطالعه نیز به عنوان یک رکورد دائم توسط دندانپزشک استفاده می شود، و در واقع به عنوان بخشی از سوابق بیمار نزد دندانپزشک نگهداری می شود.

2. پانورامیک X-Ray :  همچنین به عنوان یک panorex یا pan شناخته شده است، این اشعه ایکس تصاویر گرفته شده از دو هر دو آرواره ها و دندان های بالا و پایین را نمایش می دهد. اشعه ایکس پانورامیک به ویژه برای بیماران نوجوان  مفید است، چرا که دندانپزشک قادر به دیدن دندان در حال رشد می باشد، و جاهایی که در دهان مشکلی پیش آید متوجه می شود. بیماران بزرگسالان که با توجه به درمان های ارتودنسی که به طور معمول برای آن ها انجام خواهد شد، توسط این اشعه ایکس گرفته شده، و برای دندانپزشک جهت دیدن بهداشت فعلی و سطح استخوان فک استفاده می شود.

3. سفالومتریک X-Ray : سفالومتریک اشعه ایکس، و یا ceph، اشعه ایکس است که قطاری از مشخصات بیمار، از بالای سر تا زیر نوک چانه را نمایش می دهد. ceph نه تنها شامل دندان ها و استخوان می باشد، هم چنین بافت نرم نیز قابل تشخیص می باشد، و کمک می کند که دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی ساختار استخوان در طول درمان ارتودنسی را تشخیص دهید و یا تغییرات لازم را مشاهده خواهد کرد.

4. عکس داخل دهانی و Extraoral : عکس داخل دهانی (داخل دهان) و extraoral (در خارج از دهان) به این صورت است که عکس ها از دندان بیماران و صورت گرفته می شود. این عکس ها برای تعیین طبقه بندی خارجی فعلی مشخصات بیمار، و همچنین به عنوان یک رکورد دائمی در فایل مربوطه بیمار به عنوان یک بخشی از دندان بیمار نگه داشته می شود.

هنگامی که دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی سوابق را به طور کامل به دست می آورد، تمام گزینه های درمانی بالقوه مربوط به پرونده بیمار را ثبت می کند. اکثر دندانپزشکان با بیمار و یا پدر و مادر یا قیم آن ها اگر داشته باشند، مشاوره می کند. در این مشاوره، طرح درمان نهایی توافق و قرار ملاقات های مناسب برای شروع درمان ارتودنسی ایجاد می شوند.

سوابق ارتودنسی ممکن است در فواصل زمانی مختلف در طول درمان ارتودنسی انجام شده برای نظارت بر پیشرفت بیماران، و هنگامی که درمان ارتودنسی تکمیل شده است، به عنوان بخشی از دندان دائمی بیمار نگه داشته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>