نتیجه درمان ارتودنسی به چه صورت است؟

نتیجه درمان ارتودنسی به چه صورت است؟

در ارتودنسی علاوه بر این که در زمینه های تخصصی آن، یا افزایش میزان اطلاعات، و یا حتی نحوه برای بیماران سوال پیش می آید، هم چنین یک بیمار انتظار این را هم دارد که نتیجه درمان به چه صورت خواهد بود، آیا همیشگی است یا اینکه طی زمان خاصی دوام دارد.

ارتودنسی هم مانند بقیه زمینه های دندانپزشکی و پزشکی، مجموعه ای است از مهارت ها و دانسته ها. این مهارت به حد اعلی در محیط آکادمی قابل کسب است و البته در این بین کسب دانش مرتبط با آن کمتر نیازمند حضور در محیط آکادمیک خواهد بود.

آیا نتيجه درمان ارتودنسی هميشگي است؟
درمان هاي ارتودنسي بعد از پايان بخش فعال به دوره نگهداري وارد مي شود. اگر در اين دوره مراقبت مناسبي از سوي درمانگر صورت پذيرد، مي توان به پايداري و همیشگی بودن نتايج اميدوار بود، ولي هيچ گاه نبايد از نظر دور داشت که طرح درمان صحيح، شرط لازم براي چنين درماني است.

تجربه نشان مي دهد درماني که بر مبناي طرحي غير قابل قبول پيش رفته است، نمي توان با پلاک هاي نگهدارنده در دراز مدت حفظ کرد. در حالي که روند درمان صحيح، نتايج حاصل از ارتودنسي را به گونه اي بر دندان ها نشان مي دهد که با حذف پلاک هاي نگهدارنده نيز نتايج درمان براي هميشه پايدار مي ماند.
   
اگر تحت هر شرایطی، دندان ها نامرتب بماند، چه اتفاقی می افتد؟
اگر فردي به هر دليلي با وجود دندان هاي نامرتب از درمان فراري باشد با خطر بيشتر بروز پوسيدگي، بيماري هاي لثه، در بعضي موارد ناراحتي هاي مفصل گيجگاهي فکي مواجه خواهد بود و براي مقابله با بعضي از آنها بايد مراقبت بيشتري از مجموعه دنداني خود داشته باشد.
   
درمان ارتودنسي، فقط يک بار قابل انجام است
فراموش نکنيد تنها يک مرتبه مي توان سيستم دنداني را در معرض نيروهاي ارتودنسي قرار داد، پس انتخاب درمانگر بايد براساس شناخت کافي از سوابق علمي و عملي وي باشد. چرا که درمان را نمي توان در ميانه راه رها يا به درمانگر ديگري سپرد يا آن را براي مرتبه دوم در معرض نيرو ها قرار داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>