ارتودنسی سریع چیست؟

چه سنی برای شروع درمان ارتودنسی مناسب است

آیا می دانید درمان های ارتودنسی محدودیت سنی ندارد ؟!

با ارتودنسی اعتماد به نفس را دو چندان کنید !

ارتودنسی ، درمانی مختص دوران نوجوانی نیست و بسیاری از بزرگسالان حتی در سنین بالا از این درمان بهره مند می شوند. دندان ها در بسیاری از افراد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نمی کنند و در بعضی افراد دندان ها ممکن است خیلی نزدیک به هم یا روی هم رویش پیدا کنند و به این ترتیب نا مرتب و شلوغ خواهند بود.

نکته بعدی به تفاوت سایز فک و دندان ها بر می گردد ، یعنی امکان دارد فک کوچک باشد و دندان ها شلوغ به نظر برسند. بر عکس این حالت هم باعث می شود ، بین دندان ها فاصله ایجاد شود.

بد فرمی دندان ها به این دلیل می تواند یک مشکل قلمداد شود که در جویدن صحیح اختلال ایجاد می کند. از آن جایی که جویدن اولین بخش خوردن و گوارش است ، خیلی مهم است که دندان ها از پس این کار برآیند. مسواک زدن و تمیز کردن این نوع دندان ها سخت است و می تواند موجب پوسیدگی دندان و مشکلات لثه شود.

در آخر این که افراد زیادی که دچار نامرتبی دندان هستند گاهی با ظاهر خود مشکل دارند که ارتودنسی به آن ها کمک می کند لبخند زیباتری داشته باشند.

ارتودنسی نامرئی ؛ یک گام جلوتر از روش های قدیم ارتودنسی

با پیشرفت سریع علوم پزشکی ، در رشته ارتودنسی هم تحولی از نظر مواد و وسایل روی داده است. با توجه به طولانی بودن زمان درمان های ارتودنسی یکی از نکاتی که همیشه بیماران را اذیت می کند نمایان بودن آن است و دوست دارند روشی باشد باشد تا با استفاده از این روش ارتودنسی دیده نشود.

بسیاری از افراد از وجود ناهنجاری های دندانی آگاهی دارد و تمایل زیادی هم برای درمان ارتودنسی دارند ولی از ظاهر وسایل و دستگاه های ارتودنسی ناراضی هستند علاقه ای برای دیده شدن دستگاه های ارتودنسی در دهان شان ندارند. از آن جایی که امروزه این درمان ها در هر سنی ممکن است انجام شود و از آن جایی که تقاضای درمان های ارتودنسی نسبت به گذشته زیادتر شده است ، تقاضای بیماران برای درمان های نامرئی رشد قابل توجهی یافته است.

روش های بسیاری برای کاهش دیده شدن دستگاه های ارتودنسی ارائه شده که مهم ترین آن ها درمان با براکت های لینگوال ( از سمت داخل دندان ها ) ، براکت های سرامیکی یا شیشه ای یا کامپوزیتی که هم رنگ دندان هستند یا ارتودنسی با پلاک های بسیار شفاف که در اصطلاح به آن Invisalign می گویند ، است.

بهترین زمان برای شروع درمان ارتودنسی چه زمانی است ؟

ارتودنسی را می توان در هر سن انجام داد اما زمان درمان بستگی به نوع ناهنجاری دارد. البته نوع ناهنجاری نیز در تشخیص زمان درمان بسیار با اهمیت است. اگر سن بیمار کمتر باشد درمان راحت تر ، کوتاه تر و موفقیت آمیزتر خواهد یود. در بیمارانی که مشکل فکی دارند حتماً باید بیمار را قبل از بلوغ معاینه کرد.

اگر متخصص ارتودنسی مشکل فکی را تشخیص دهد ، باید با کمک دستگاه های ارتودنسی مشکل فکی بیمار درمان شود چرا که در صورت عدم درمان در زمان مناسب ، دیگر نمی توان مشکل بیمار را فقط با ارتودنسی درمان کرد و بیمار نیاز به جراحی فک نیز خواهد داشت.

در مورد پسرها معمولاً 9 سالگی و در مورد دخترهای 8 سالگی مناسب ترین زمان است بنابراین ویزیت به موقع در درمان ناهنجاری های دندان و فکر بسیار اهمیت دارد ولی اگر بیمار دارای مشکل فکی نباشد و فقط دندان های او نیاز به درمان برای ردیف شدن داشته باشند در آن موقع می توان درمان را در هر سنی انجام داد گرچه در آن شرایط هم بهتر است درمان را قبل از بلوغ شروع کرد.

لذا بیماری که به موقع مراجعه نمی کند و مشکل دندانی هم دارد ، می تواند درمان را در هر سنی به شرطی که مشکلات لثه ای نداشته باشد ، انجام دهد ولی اگر مشکل فکی در سنین بزرگسالی وجود داشته باشد دیگر دریمان ارتودنسی به تنهایی کارساز نخواهد بود و در آن زمان بیمار نیاز به جراحی همراه ارتودنسی خواهد داشت. اگر مشکل فکی بیمار در سنین قبل از بلوغ تشخیص داده شود ، می توان با ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی فک ، بیمار را درمان کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>