کاربرد لیزر در پریودنتال

کاربرد لیزر در پریودنتال

متخصص ارتودنسی در این پست به بررسی کاربرد لیزرهای کم توان در پریودنتال پرداخته است و هم چنین پاره ای از توضیحات را در ارتباط با پریودنتال نیز شرح داده است.

متخصص ارتودنسی درباره پریودنتال این گونه توضیح می دهد :

پریودنتال چیست؟

بیماری پریودنتال که به آن بیماری لثه نیز گفته می شود، یک عفونت باکتریایی است که لثه ها و استخوان نگهدارنده دندان را مبتلا می کند.

این بیماری زمانی شروع  می شود که پلاک میکروبی (لایه ای چسبنده و بی رنگ که بطور دائم  روی دندانهای شما تشكيل می گردد)در صورت عدم رعایت بهداشت  روزانه دهان در منزل و  مراجعات منظم دندانپزشکی  تمیز نگرديده  و باعث التهاب  لثه ها گردد.

كاربرد ليزرهاي كم توان در پریودنتولوژی

امروزه تکنولوژی در تمام جنبه های زندگی بشراز جمله سلامت تغییرات چشمگیری ایجادکرده است. با ارائه اولین دستگاه لیزر توسط Maiman در سال 1960 ، امیدهای تازه ای در بین پزشکان ودندانپزشکان ایجاد شد. امروزه از لیزرهای پر توان و کم توان در اکثر اعمال دندانپزشکی استفاده می شود.

لیزرهای کم توان تحت عناوین مختلف لیزر سرد، لیزر نرم، دیودهای محرک نوری، لیزر محرک زیستی نزدیک به سی سال است که در کشورهای مختلف به عنوان لیزر درمانی در ایجاد اثرات مطلوب بیولوژیکی به کار گرفته شده اند. تابش لیزر بر روی محیط کشت نشان داد که فوتونها توسط آنزیمها یا گیرنده هایی در میتوکندری (نور قرمز) و غشاء سلولی (نور مادون قرمز) جذب شده، در نتیجه تغییراتی در نفوذ پذیری غشاء، افزایش سطح ATP و پروتئینهای DNA ایجاد می گردد. متعاقبا فعالیت پمپ سدیم – پتاسیم وابسته به ATP افزایش می یابد.

اثرات کلینیکی این تغییرات سلولی می تواند به اشکال زیر باشد:

1. کاهش درد با مکانیسمهای مختلف از ایجاد اندورفین ها و انکفالین ها
2. تسریع روند ا لتهاب و افزایش آنزیمهای ضد التهابی
3. افزایش درناژ لنفاوی که سبب افزایش جریان خون و بهبودی می گردد
4. تحریک آنزیمهای بهبودی
5. اثرات شل کنندگی روی عضلات گرفته که ایجاد دردهای مزمن، مشکلات مفصل و کاهش تحرک نموده اند
6. تسریع بهبود استخوان با تحریک پرولیفراسیون فیبروبلاست و استئوبلاست

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>